4.4/5 - (67 امتیاز)
بلوک لیکا و دستگاه بلوک زن لیگا

همه چیز دربارۀ بلوک لیکا و استفاده از آن در ساختمان سازی

استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب و تأمین امنیت ساختمان‌ها به‌طور کامل، جزو اصلی‌ترین وظایف سازندگان است. همان طور که می‌دانید، در سال‌های اخیر تنوع این مصالح بسیار بیشتر شده و هر فردی براساس نوع پروژه، میزان بودجه و ترجیح شخصی خود، از نوع خاصی از آنها استفاده می‌کند. در این میان مصالح ساخته شده از لیکا از جمله بلوک لیکا در چند سال اخیر در صنعت ساختمان سازی بسیار معروف و پرکاربرد بوده‌اند.

در این مقاله قصد داریم بعد از آشنایی اولیه با لیکا و نحوۀ استخراج و تولید آن، به مزایا و ویژگی‌های مهمی که این بلوک‌ها دارند بپردازیم و فرایند ساخت و نحوۀ اجرا و ترکیب آن با سایر مصالح را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

لیکا چیست؟

لیکا مخفف عبارت light expanded clay aggregate است که به معنای دانه‌های رسی منبسط و سبک وزن است. این دانه‌ها پوستۀ سرامیکی و هسته‌ای به شکل کندو دارند و از حرارت دادن گِل رس در کوره‌های چرخان در دمای ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ درجۀ سانتی گراد استخراج می‌شوند. دانه‌های لیکا بسته به اینکه قرار است در چه حوزه و صنعتی مورد استفاده قرار بگیرند، اندازه‌ها و انواع مختلفی دارند؛ اما هر دانۀ لیکا در هنگام خروج از کوره معمولاً گلوله‌ای گرد با اندازۀ ۳۲ میلی متر و سطحی ناهموار و زبر دارد.

لیکا ویژگی‌های منحصر به فردی مثل پایداری و دوام شیمیایی، مقاوت در مقابل حریق، وزن کم و… دارد. به دلیل همین ویژگی‌ها هم هست که از این سنگدانۀ مصنوعی در حوزه‌های مختلفی ازجمله صنعت ساختمان سازی، محیط زیست و راهسازی، طرح‌های کشاورزی، عمرانی و… استفاده می‌شود.

چرا از لیکا بلوک می‌سازند؟

همان طور که اشاره شد، لیکا کاربردهای مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها استفاده شدن در صنعت ساختمان سازی است. علاوه بر ساخت بتن و ملات، از لیکا برای ساختن بلوک‌های ساختمانی هم استفاده می‌کنند.

بلوک‌های لیکا را از مخلوط کردن دانه‌های لیکا با سیمان و آب به نسبت مشخصی می‌سازند. از آنجه که یکی از مهم‌ترین مزایا و ویژگی‌های بلوک لیکا سبک بودن آن است، در فرایند ساخت، قطعات ریزدانه‌های طبیعی از بتن آن حذف می‌شود. به همین دلیل هم محصول نهایی تخلخل بیشتر و وزن کمتری خواهد داشت. علاوه بر سبک بودن، بلوک لیکا عایق مناسبی برای صوت و حرارت نیز هست و به همین دلیل بسیاری از ساختمان سازان از این بلکوک‌ها به عنوان مصالح اصلی، خصوصاً برای ساخت دیوارها و سقف‌ها استفاده می‌کنند.

بلوک لیکا و دستگاه بلوک زن لیکا
بلوک لیکا چیست؟ و روش های تولید بلوک لیکا

بلوک لیکا محصول چه شرکتی است؟

در ایران بلوک‌های لیکا از سوی شرکت لیکا و از سال ۱۳۵۲ در بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کرده که تا کنون هم ادامه دارد. بهره‌برداری اولیه کارخانۀ لیکا در سال ۱۳۵۷ انجام و تولید انبود این کارخانه از سال ۱۳۶۰ آغاز شد. این شرکت بزرگ‌ترین تولید کنندۀ لیکا در شرق آسیا و آسیاۀ میانه است. لازم به ذکر است که تولید دانه‌های لیکا در ایران تحت لیسانس لیکای بین المللی انجام می‌شود.

فرایند ساخت بلوک لیکا در کارخانه چگونه است؟

 1. فرآوری‌های اولیه

خاک‌های رس استخراج‌شده از معادن به کارخانه منتقل و وارد آسیاب می‌شوند. در این آسیاب‌ها به مقدار کافی آب به خاک رس اضافه می‌کنند تا تبدیل به گِل شده و از سوراخ‌هایی که در زیر صفحۀ مشبک آسیاب وجود داردعبور کند. گل‌ها از صفحۀ زیر آسیاب وارد آسیابی که شبیه مخلوط کننده‌ای بزرگ است می‌شوند. اگر رطوبت مواد موجود در آسیاب دوم کافی نبود،باز هم به آن آب اضافه می‌شود.
در مرحلۀ اول سخت‌ترین کار،فراوری گل از مواد اولیه است که معمولاً کند پیش می‌رود. خمیر گل از آسیابی غلتکی که مجرایی حدود ۲ میلی متری دارد عبور می‌کند تا یکنواخت شود.گِل‌ها به شکل ورقه‌های نازک از آسیاب‌های غلتکی خارج و برای انجام مرحلۀ دوم به کوره‌های خشک کن یا کوره‌های گرم ارسال می‌شوند.

 1. خشک کردن

گل‌ها در داخل این کوره در معرض هوای بسیارگرم قرار می‌گیرند تا خشک و تبدیل به گندوله‌های ریز بشوند.

 1. پختن در کوره

گندوله‌هایی که در این مرحله آماده شده‌اند، وارد کورۀ پخت می‌شوند. کورۀ پخت استوانه‌ای به طول ۲۲ متر و قطر ۴ متر است که حدود ۶ دور در دقیقه می‌چرخد و بازۀ حرارتی بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ درجۀ سانتی گراد دارد. طی این فرایند گندوله‌ها منبسط و تبدیل به دانه‌هایی با قطر ۱ الی ۲۰ میلی متری می‌شوند.
در ادامه دانه‌های لیکا وارد خنک‌ کننده‌های ماهواره‌ای شده و پس از خنک شدن، از کارخانه دپو می‌شوند.

 1. جوانه بندی

دانه‌های لیکا برای مصارف مختلف صنعتی و غیر صنعتی دانه‌بندی می‌شوند. پوکه‌های دپو شده توسط تسمه نقالۀ خنک کننده‌ها از سرند عبور داده شده و به سه اندازۀ ۴/۰ میلی متری (حالت عدسی یا پودری)، ۱۰ الی ۱۴ میلی متری (حالت نخودی) و ۱۰ الی ۲۵ میلی متری (حالت فندقی) تقسیم می‌شوند.

از لیکا در چه صنایع و محصولاتی استفاده می‌شود؟

به‌طور کلی از کوره‌های تولید لیکا دو فراوردۀ جانبی استخراج می‌شود که کارکردهای مختلفی دارند. اولین گروه، ذرات غباری و ریز رس‌های منبسط‌شده هستند که معمولاً در بتن‌ها به‌عنوان پرکننده (فیلر) استفاده می‌شوند. دومین فراوردۀ جنبی نیز قطعات رس سبک و منبسط‌شده با ابعاد بزرگ (حدوداً ۱۰۰ سانتی متری) است که بافت‌های داخلی مثل دانه‌های لیکا را دارند.

چگالی این فراورده‌ها از دانه‌های لیکا کمتر بوده و سبک‌تر هستند. درواقع این قطعه‌ها در نتیجۀ ذوب شدن و پیوند اجزای کوچک‌تر با یکدیگر تشکیل می‌شوند و بعد از خرد شدن، جایگزین دانه‌های لیکا برای مصارف مختلف خواهند شد. البته از این قطعات می‌توان به صورت یکپارچه و بدون خرد کردن نیز برای پالایش فاضلاب‌ها استفاده کرد.

کاربرد رایج لیکا در صنایع ساختمان سازی و برای شیب بندی بام ساختمان‌ها، مادۀ اولیه برای تولید قطعات بتنی عایق و سبک، پرکنندۀ کف سازی‌ها و… است. اما جالب است بدانید که از لیکا در حوزه‌های مختلف دیگری ازجمله زهکش زیر گدان‌ها و تزئین روی گلدان، استفاده به عنوان مواد نگهدارندۀ ریشه در کشت‌های هیدروپونیک، به عنوان بستری برای فیلترهای تصفیۀ هوای خانگی، صنایع دارویی، کشت نشاء و سایر حوزه‌های کشاورزی و… استفاده می‌شود.

کاربردهای لیکا در صنعت ساختمان سازی

لیکا در صنعت ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارد که از جملۀ آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

بتن‌های لیکا

بتن‌ لیکا در دستۀ بتن‌های دانه سبک قرار می‌گیرند. این بتن‌های سبک براساس چگالی و کاربرد طبقه‌بندی و به سه شیوه تولید می‌شوند:

 • ایجاد تخلخل در بافت داخلی ملات‌ها
 • حذف کردن ریزدانه‌ها برای ساختن منافذ
 • استفاده از دانه‌های سبک به‌جای سنگدانه‌های معمولی

هدف اصلی از تولید این بتن‌ها، کاهش وزن آنهاست. اما بتن‌های سبک ویژگی‌های دیگری ازجمله رسانایی حرارتی کمتر در مقایسه با بتن معمولی نیز خواهند داشت.

از بتن‌های سبک و نیمه سبک لیکا برای شیب بندی، پوشش سقف و کف ساختمان‌ها، تولید بلوک‌های باربر و عایق ساختمانی، پر کردن فضاهای خالی و… استفاده می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن لیکا می‌توان به وزن کم، پایین بودن میزان رسانایی حرارتی و در نتیجه مقاومت نسبتاً بالا دربرابر حریق، افت صوتی و… اشاره کرد. البته قدرت یا ضعف هر کدام از این ویژگی‌ها در محصولات بتنی لیکا، به طرح اختلاط بتن بستگی دارد و این طرح براساس نوع کاربری تهیه خواهد شد.

بلوک لیکا

بلوک لیکا قطعۀ پیش ساختۀ بتنی با عیار کم سیمان است. میزان طرح اختلاط بتن در این بلوک‌ها براساس مقاومت مورد نیاز ایجاد خواهد شد. از آنجا که مهم‌ترین ویژگی بلوک لیکا سبک بودن آن است، در طی فرایند ساخت، ریزدانه‌های طبیعی از بتن آن حذف می‌شوند و به همین دلیل هم محصول نهایی در مقایسه با بتن‌های نیمه سبک تخلخل بیشتری خواهد داشت.

وزن فضایی بلوک لیکا معمولاً کمتر از ۱۱۰۰ kg/m3 و مقاومت آن حداقل kg/m3 40 است. این بلوک‌ها در دو نوع توخالی و توپر و برای استفاده در دیوارها و سقف‌ها تولید می‌شوند. ضخامت جدارۀ بلوک لیکا توخالی به دلیل استفاده از ویژگی‌های عایق کنندۀ آن، بیشتر از بلوک‌های سیمانی معمولی است. از بلوک لیکا برای ساخت انواع دیوارهای تیغه‌ای و پیرامونی، دیوارهای خارجی، جداکننده‌ها، نما و سقف‌های بتنی سبک (بلوک و تیرچه) استفاده می‌شود.

ملات ليکا

ملات لیکا معمولاً پایۀ سیمان دارد و آن را از دانه‌های سبک لیکا می‌سازند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این ملات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارپذیری بالا
 • مقاوم در برابر یخ‌زدگی
 • عایق مناسب
 • بدون مواد آلی مضر
 • استفادۀ راحت و سریع در اغلب مناطق
 • همگن بودن و کیفیت بالا
 • وزن کمتر در مقایسه با سایر انواع ملات
 • ترکیب عالی با بلوک‌های سبک
 • ایجاد شرایط مناسب برای عمل‌آوری به دلیل داشتن تخلخل‌های داخلی
 • به حداقل رساندن ترک‌های موجود روی سطوح از طریق افت اسلامپ بسیار کم

در چه صنایعی از بلوک لیکا استفاده می‌شود؟

زیرسازی و پی سازی

از لیکا می‌توان برای عایق کردن، زیرسازی یا به‌عنوان اجزای سازه‌های باربر بپی در ساختمان‌های کوچک نیز استفاده کرد. لیکای میانه (mm10- 4) و درشت (mm25-10) را نیز می‌توان به منظور ایجاد لایه‌های محافظ در مقابل موینگی به کار برد.

مزایا و ویژگی‌های منحصر به فرد بلوک لیکا

بلوک لیکا مشخصات خاصی دارد که موجب استفادۀ گسترده از آن در صنایع ساختمانی می‌شود. از مهم‌ترین مشخصات بلوک‌های لیکا می‌توان به این موارد اشاره کرد:

سبک بودن بلوک لیکا

اولین و مهم‌ترین ویژگی و مزیت بلوک لیکا، کم بودن وزن آن است. سبک بودن بلوک‌ها موجب کم شدن میزان وزن بار مرده در ساختمان‌ها و نیروی مؤثر زلزله می‌شود و هزینه و زمان اجرای کارها را نیز کاهش خواهد داد. یکی از مهم‌ترین مزایای سبک بودن بلوک لیکا این است که می‌تواند میزان خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی مثل زلزله، سیل و… را نیز کاهش دهد.

شکل هندسی مناسب

بلوک‌ لیکا توخالی و ته پر است و به دلیل داشتن همین شکل ظاهری، علاوه بر کاهش وزن و بار کلی ساختمان، از هدر رفتن ملات‌ در زمان ساخت دیوارها نیز جلوگیری خواهد کرد.

کارپذيري با ملات‌های مختلف

با استفاده از بلوک لیکا و به دلیل بافت‌های زبر سطح بلوک و میزان جذب مناسب آب، اجرای انواع ملات و اندودهای متداول بسیار آسان‌تر خواهد شد. همچنین به دلیل نزدیک بودن ضریب انبساط حرارتی ملات و بلوک لیکا و افت و خزش آن، از ایجاد ترک در بافت ملات و اندود، پیشگیری خواهد کرد.

عايق حرارتی

ضریب حرارتی بتن لیکا w/mc 0.2 است و به همین دلیل نیز بلوک لیکا لایۀ عایق حرارتی بسیار مناسبی برای دیوارها خواهد بود.

عايق صوتی

سطح بلوک لیکا و دانه‌های موجود در آن موجب جذب صوت به میزان زیاد و درنتیجه عایق شدن ساختمان‌ها ازنظر صوتی می‌شود. ميزان افت صدا در دیوارهای بلوک‌ لیکا به ضخامت ۱۵ سانتی متر، db 46 است.

کارپذيری فيزيکی بالای بلوک لیکا

شما می‌توانید کارهایی مثل کوبیدن میخ، برش، سوراخ کاری، شیار زنی مسیر لوله‌های تأسیسات و کابل‌ها را به‌راحتی روی بلوک لیکا انجام دهید. این بلوک‌ها به‌آسانی با فرز بریده می‌شوند و در صورت نیاز به استفاده از تیشه، تنها از محل ضربه خواهند شکست.

 

بلوک زن لیکا
دستگاه تولید بلوک لیکا

مقاومت نسبتاً بالا

بلوک لیکا مطابق با جدیدترین استانداردهای جهانی تولید می‌شود و به همین دلیل مقاومت نسبتاً زیادی در مقابل بارها و فشارها خواهد داشت.

جذب مناسب آب در بلوک لیکا

بلوک لیکا پایۀ سیمانی دارد و به همین دلیل میزان جذب آب در آن قابل قبول است. همگن بودن بلوک با ملات نیز موجب چسبندگی بیشتر و پایداری سنگ و بلوک دیوارها خواهد شد. اگر میزان جذب آب در بلوک‌ها پایین باشد، سرعت اجرای سنگ‌کاری و اندودکاری پایین می‌آید.

راحتی استفاده

بلوک لیکا توخالی و سبک است و همین ویژگی نیز موجب می‌شود کار با این بلوک‌ها بسیار راحت و سریع‌تر انجام شود.

سازگاری بلوک لیکا با محیط زیست

براساس مطالعات، استفاده از بلوک لیکا و سایر محصولات آن در ساختمان سازی، کاملاً با محیط زیست سازگار است. ترکیبات موجود در ساختار این بلوک‌ها به گونه‌ای است که فاسد نمی‌شود و امکان تخم گذاری حشرات مختلف را از بین می‌برد.

مزایای استفاده از بلوک لیکا در ساختمان سازی چیست؟

 

بلوک لیکا چه انواعی دارد؟

بلوک‌های لیکا براساس نوع کاربری، در انواع و مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه به تفکیکی نام، اندازه، حداکثر میزان وزن و مقاومت صدا معرفی خواهند شد.

بلوک لیکا دیواری توخالی ته پر (سه جداره)

اندازه: ۴۹×۱۷٫۵×۲۰

حداکثر وزن: ۱۲ kg

میزان مقاومت صدا: ۵۰ db

بلوک دیواری توخالی (هشت جداره)

اندازه: ۴۹x25x20

حداکثر وزن: ۱۷ kg

میزان مقاومت صدا: ۵۴ db

بلوک دیواری توخالی ته پر(سه جداره)

اندازه: ۴۹×۱۴٫۵×۲۰

حداکثر وزن: ۱۰٫۷ kg

میزان مقاومت صدا: ۴۹ db

بلوک دیواری توخالی (چهار جداره)

اندازه: ۴۹×۱۴٫۵×۲۰

حداکثر وزن: ۱۱٫۲ kg

میزان مقاومت صدا: ۵۰ db

بلوک لیکا دیواری توخالی (سه جداره)

اندازه: ۴۹x12x20

حداکثر وزن: ۹٫۲ kg

میزان مقاومت صدا: ۴۹ db

بلوک تیغه‌ای توخالی ته پر دو سوراخه

اندازه: ۴۰x10x20

حداکثر وزن: ۵٫۵ kg

میزان مقاومت صدا: ۴۵ db

بلوک تیغه‌ای توخالی ته پر (سه جداره)

اندازه: ۴۹x10x20

حداکثر وزن: ۷٫۵ kg

میزان مقاومت صدا: ۴۷ db

بلوک دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ

اندازه: ۴۹x19x20

حداکثر وزن: ۱۲ kg

میزان مقاومت صدا: ۴۷ db

بلوک لیکا دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ

اندازه: ۴۹×۱۴٫۵×۲۰

حداکثر وزن: ۹٫۵ kg

میزان مقاومت صدا: ۴۶ db

بلوک تیغه‌ای توپر

اندازه: ۴۹x8x20

حداکثر وزن: ۷٫۲ kg

بلوک تیغه‌ای تو پر فارسی بر

اندازه: ۴۰x10x20

حداکثر وزن: ۸ kg

بلوک تیغه‌ای توپر (نیمه)

اندازه: ۲۰x10x20

حداکثر وزن: ۴ kg

بلوک لیکا در ابعاد آجر

اندازه: ۲۰x5x10

حداکثر وزن: ۱٫۱ kg

بلوک لیکا دیواری توخالی ته‌پر (نیمه)

اندازه: ۲۴×۱۴٫۵×۲۰

حداکثر وزن: ۴٫۷ kg

بلوک دیواری توخالی ته‌پر (نیمه)

اندازه: ۲۴x19x20

حداکثر وزن: ۵٫۷ kg

بلوک لیکا چه انواعی دارد؟

ابعاد رایج بلوک لیکا

بلوک لیکا را نیز مثل اغلب بلوک‌های ساختمانی دیگر به شکل مکعب مستطیل می‌سازند. سطح این بلوک‌ها باید طوری باشد که انواع ملات و اندود به آسانی به آن بچسبند. مطابق استاندارد شمارۀ ۷۰ ایران، بلوک‌های دیواری توخالی که به بیش از ۴۰ نوع تقسیم می‌شوند، دارای ابعاد *۳۰*۲۰، ۴۰*۲۰*۲۰ و ۴۰*۱۰*۲۰ هستند.

ابعاد رایج و استاندارد این بلوک‌ها جمع طول قطعات توپر را بیش از کل طول در همان جهت و همچنین سطح بخش‌های پر را بیش از ۵۰ درصد سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده، ضخامت حداقل جداره ها و پوسته خارجی بلوک‌ها را برای بلوک‌های کوچک ۳ سانتی متر و برای بلوک‌های متوسط و بزرگ ۴ سانتی متر تعیین کرده است.

به‌طور کلی ابعاد استاندارد و رایج برای بلوک لیکا ۲۵*۵۵*۲۰ است.

وزن رایج بلوک‌های ساختمانی

برای تعیین وزن میانگین و استاندارد برای بلوک‌های ساختمانی، باید ابعاد ۲۵*۵۵*۲۰ را معیار سنجش قرار دهیم. هر عدد بلوک سیمانی حدود ۱۸ الی ۲۰ کیلوگرم است. اما اگر در ساختار آن به‌جای شن پوکه‌ به کار برود، ۱۱ تا ۱۳ کیلوگرم وزن خواهد داشت.

بلوک‌های بتنی سقفی هم در اندازه‌های مختلف و بسته به نوع کاربری تولید می‌شوند. حداقل ضخامت تیغه‌های بتنی، ۱۵ میلی متر و حداقل عرض نشیمنگاه بلوک ۱۷٫۵ میلی متر است. عرض بلوک‌های بتنی نیز اغلب ۲۰ سانتی متر و وزنشان بین ۱۱ الی ۱۷ کیلوگرم خواهد بود

از لیکا چه استفاده‌هایی در صنعت ساختمان سازی می‌شود؟

همان طور که در بخش‌های قبلی مقاله اشاره شد، از بلوک لیکا استفاده‌های مختلفی در ساختمان سازی می‌شود که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ساخت ملات و بتن لیکا، بلوک‌های لیکا، پی سازی و زیرسازی، استفاده به عنوان پرکننده و فیلر، هموارسازی و شیب بندی، ساخت قطعات پیش ساختۀ ساختمان‌ها و بام سبز اشاره کرد.

زیرسازی و پی‌سازی

هر کدام از مصالح ساختمان با توجه به نوع عملکرد و ویژگی‌هایی که دارد، کارکرد ویژه‌ای در ساخت و ساز دارد. یک زیرسازی مناسب باید کنترل میزان نفوذ رطوبت و باربری قابل قبول داشته باشد. با توجه به ویژگی‌ها و مزایای زیادی که لیکا دارد، می‌توان از آن برای عایق کاری زیرسازی‌ها و اجرای سازه‌های باربر در ساختمان‌های کوچک استفاده کرد.

هموار سازی و شیب‌بندی

روش‌های مختلفی برای هموارسازی و شیب بندی ساختمان‌ها وجود دارد. یکی از مهم‌ترین نتایج این هموارسازی، وزن کمتر سقف خواهد بود و از آنجا که بلوک‌ها و بتن‌ های لیکا سبک هستند، معمولاً به این منظور از آنها برای پوشش بام‌ها و کف استفاده می‌شود. ماندگاری شیب بندی با دانه‌های لیکا حداقل ۲۵ سال و هزینۀ آن در مقایسه با روش‌های دیگر حدود ۲۰ درصد کمتر است.

قیمت بلوک لیکا چقدر است؟

با توجه به اینکه دانه‌های لیکا ازنظر شیمیایی پایدار هستند و در ترکیبات خود مواد مضر شیمیایی ندارند، می‌توان لوله‌های تأسیسات ساختمان را نیز از داخل لایه‌های آنها رد کرد. معمولاً برای ایجاد پایداری بیشتر، این لایه‌ها را با دوغاب سیمان مخلوط می‌کنند.

بتن‌های لیکا

آب بندی کف ساختمان‌ها را می‌توانید با ترکیب کردن لیکای ریز و سیمان با نسبت حجمی ۸ به ۱ که در همان محل ساخته و بلافاصله استفاده می‌شود انجام دهید. چگالی این بتن حدود cm3/kg 800 و مقاومت فشاری آن حداقل cm²/kg 30 است. به همین دلیل می‌تواند توزیع بار را نیز بخ خوبی انجام دهد. شما می‌توانید دیوارهای غیر باربر تا یک طبقه را نیز به‌صورت مستقیم روی این بتن قرار دهید.

بتن‌های سبُک لیکا را در لایه‌های ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری می‌ریزند و متراکم می‌کنند. در مرحلۀ بعد حدود یک هفته زمان لازم است تا این بتن به‌اصطلاح عمل بیاید. ۱ الی ۲ روز بعد از بتن‌ریزی می‌توان روی سطح بتن ملات را اجرا کرد. با استفاده از بتن لیکا کنترل حرارت و رطوبت می‌توانید به‌صورت هم‌زمان انجام دهید.

استفاده به‌عنوان پرکننده (فیلر)

دانه‌های لیکا وزن کمی دارند و می‌توان از آنها برای پر کردن فضاهای خالی که تحت فشار نیستند به تنهایی یا با ترکیب کردن مصالح دیگر استفاده کرد.

سقف‌ سازی

رایج‌ترین نوع سقف سازی در ساختمان‌ها دو نوع است:

استفاده از سقف‌های بتنی پیشساخته و درجا

این کار یکی از شیوه‌های رایج ایجاد پوشش برای سقف‌هاست. از مزایای این سقف‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد مقاومت و استحکام در برابر بارهای جانبی و اضافی
 • ایجاد پیوستگی در میان اجزای باربر
 • کنترل میزان لرزش‌های سقف
 • مقاومت در برابر حرارت و آتش‌سوزی
 • ایجاد سطح صاف به منظور اندودکاری و ملات ریزی

یکی از ایرادات مهم دال‌ها و پانل‌های بتنی، وزن زیادشان است، به‌طوری که با افزایش دهانه، میزان ضخامت سقف و درنتیجه وزن آن به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. استفاده از بتن‌های سبک لیکا راه‌حلی مناسب برای کم کردن وزن سقف و درنتیجه اقتصادی کردن طرح آن است. همچنین این پانل‌ها نقش مؤثری در عایق‌کاری حرارتی کف‌ها نیزخواهند داشت.

سقف سبک با بلوک و تیرچه

به دلیل مشکلاتی که دال‌های بتنی یکپارچه سنگین داشتند، استفاده از تیرچه‌های بتنی پیش‌ساخته به منظور کاهش نسبی وزن سقف‌ها متداول شد. از مزایای استفاده از این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سرعت اجرا و ساخت
 • پرداخت هزینۀ کمتر برای قالب بندی و آرماتوربندی
 • بالا بودن کیفیت بتن‌های پیش‌ساخته

درواقع می‌توان گفت سقف‌ سازی با استفاده از تیرچه‌ها و بلوک‌ها ترکیب دو شیوۀ بتن پیش‌ساخته و بتن درجاست. دراین روش، بار سقف را تیرهای T شکل بتنی که از بتن‌ریزی تیرچه‌های پیش‌ساخته ترکیب می‌شوند تحمل خواهند کرد. فضای خالی بین تیرچه‌ها نیز با بلوک‌های بتنی یا سفالی پر می‌شود و در انتها یک لایه بتن پوشش درجا هم به کار خواهد رفت.

با توجه به اینکه بلوک سقفی حجم قابل ملاحظه‌ای دارد، وزن این بلوک‌ها در افزایش بار مردۀ سقف نقش مؤثری خواهد داشت و اینجاست که اهمیت استفاده از بلوک‌های بتنی سقفی لیکا مشخص می‌شود. با اینکه میزان مقاومت بلوک‌ها در سیستم سازه‌ای سقف لحاظ نمی‌شود، اما بلوک باید بتواند ضربه‌های ناشی از حمل و نقل و رفت و آمد در زمان بتن‌ریزی را تحمل کند.

چرا باید از بلوک لیکا در پروژه‌های ساختمانی استفاده کرد؟

فساد ناپذیری بلوک لیکا

با استفاده از بلوک لیکا در طول زمان هیچ آسیبی به لوله‌کشی‌ها و کانال‌ها تأسیسات نخواهد رسید. همچنین این بلوک‌ها به هیچ وجه موجب پوسیدگی یا خوردگی دیگر مصالح و اجزا نخواهند شد.

شکل و ظاهر مناسب

بلوک لیکا معمولاً توخالی و ته پر است و شکل هندسی خاصی دارد، که علاوه بر کاهش وزنی که به ساختمان وارد می‌شود، از هدر رفتن ملات در زمان ساخت دیوارها نیز جلوگیری خواهد کرد.

استحکام و مقاومت بالا

بلوک‌های سبک لیکا مطابق آخرین استانداردهای جهانی تولید می‌شوند و در برابر فشارها و بارهای وارده، مقاومت خوبی دارند.

کارپذیری با انواع مختلف ملات

به دلیل اینکه بافت رویی بلوک‌ها زبر است و جذب آب مناسبی دارد، استفاده و اجرای انواع اندودها و ملات‌های رایج به آسانی روی آنها انجام می‌شود. علاوه بر این، نزدیک بودن ضریب انبساط حرارتی بلوک‌های لیکا و ملات‌ها به یکدیگر، احتمال ایجاد ترک‌های ریز و درشت در اندود و ملات در دراز مدت تقریباً از بین خواهد رفت.

بلوک لیکا چیست؟
تولید بلوک لیکا

نکات مهم در زمان خرید بلوک ساختمانی

عوامل مؤثر بر قیمت نهایی بلوک لیکا چیست؟

همان‌ طور که اشاره شد، بلوک‌های لیکا انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها ویژگی‌های خاصی دارد. قیمت هریک از مدل‌ها نیز با توجه به مشخصات ویژۀ خود، متفاوت است. در ادامه به عوامل اثرگذار بر روی قیمت نهایی بلوک لیکا اشاره خواهد شد.

بلوک لیکا و دستگاه بلوک زن لیکا
بلوک لیکا چیست؟ و روش های تولید بلوک لیکا

ابعاد بلوک لیکا

بلوک‌های لیکا در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و هر کدامشان کاربری ویژه‌ای دارند. طبیعتاً هر چه ابعاد بلوک بزرگ‌تر باشد، قیمت تمام شدۀ بالاتری نیز خواهد داشت.

حجم پروژه

حجم پروژۀ و تعداد بلوک‌هایی که سفارش می‌دهید، قطعاً میزان قیمت را تغییر خواهد داد. این که شما مشتری ثابت یک شرکت باشید، در حجم‌های زیاد خرید کنید و پروژه‌تان در محل خاصی باشند، همگی بر روی قیمت نهایی بلوک‌های لیکا تأثیرگذار هستند.

در زمان انتخاب و خرید بلوک های ساختمانی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بهتر است در زمان خرید مصالح و به‌خصوص بلوک‌های ساختمانی، این نکات را مدنظر دشته باشید:

نوع سازه

بلوک‌ها باید متناسب با نوع سازه‌ای که قرار است در آن به کار روند و همچنین تعداد طبقات انتخاب شوند. مثلاً در ساخت دیوار پارکینگ‌ها معمولاً از بلوک‌های سبک استفاده می‌شود؛ چون علاوه بر وزن کم، مقاومت زیادی هم دارند. اما برای دیوارهای خارجی، زیرزمین و… بهتر است از بلوک‌های سیمانی سنگین استفاده کنید.

محل ساخت سازه

محل جغرافیایی ساخت سازه، در انتخاب نوع مصالح آن نقش دارد. به‌عنوان مثال در مناطق جنوبی کشور که هوای شرجی و گرم دارد، بهتر است از بلوک‌های سبک چند جداره که ظرفیت حرارتی بالا دارند استفاده کنید.

میزان نیاز به ملات

استفاده از بلوک‌های سیمانی به ملات کمتری نیاز دارد و ازنظر اقتصادی برایتان به‌صرفه‌تر خواهد بود.

سرعت اجرا

اگر زمان کمی برای اجرا و تکمیل پروژه دارید، بهتر است از بلوک‌های سیمانی استفاده کنید. این بلوک‌ها علاوه بر اینکه مقاومت زیادی دارند، سرعت اجرایشان هم بالاست.

دستگاه بلوک زن لیکا

مهمترین فاکتور در تولید بلوک لیکا با کیفیت مطلوب، انتخاب دستگاه مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.

شرکت ماشین سازی صفایی اولین و معتبرترین سازنده ماشین آلات تولید قطعات بتنی (بلوک زن، جدول زن، تولید سنگفرش، فلاورباکس، کانیوو و آبرو)، انواع میکسر، قالب، گیوتین، میز ویبره و دستگاه تولید سنگ مصنوعی در ایران می باشد.

سخن پایانی

در این مقاله بلوک لیکا و سایر مصالحی که در ساختشان لیکا استفاده می‌شود به‌طور کامل معرفی شد. امیدواریم که با خواندن این راهنمایی، نگاهی جامع نسبت به این نوع از مصالح ساختمانی، ویژگی‌ها، کاربردها و همچنین مزایا و معایب آن به دست بیاورید. برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق صفحۀ تماس با ما اقدام کنید تا کارشناسان دیوال در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

فرم استعلام قیمت دستگاه تولید بلوک لیکا :


  Safayi Machineryمشاهده نوشته ها

  Avatar for Safayi Machinery

  شرکت ماشین سازی صفایی، بزرگترین و معتبرترین سازنده ماشین آلات تولید قطعات بتنی (بلوک زن، جدول زن، تولید سنگفرش، فلاورباکس، کانیوو و آبرو)، انواع میکسر، قالب، گیوتین، میز ویبره و دستگاه تولید سنگ مصنوعی در ایران می باشد. این شرکت با بیش از 30سال سابقه در صنعت ماشین سازی، نامی آشنا در عرصه ساخت ماشین الات ساختمانی و بتنی به شمار می آید.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *